Haber

AB, savaşın 1. yıldönümünde Ukrayna’ya destek sözü verdi

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın saldırısına uğrayan Ukrayna’ya savaşın 1. yıldönümünde sonuna kadar ayakta kalma sözü verdi.

Birliğe üye devletlerin oluşturduğu AB Konseyi’nden yapılan açıklamada, AB’nin Ukrayna’ya hızlı ortak alımlar da dahil olmak üzere siyasi, ekonomik ve askeri destek vermeye devam edeceği vurgulandı.

Açıklamada, Ukrayna’nın yeniden inşasına da destek verileceği, dondurulan Rus varlıklarının AB yasaları ve uluslararası hukuk uyarınca kullanılması için çaba gösterileceği belirtildi.

Açıklamada, Rusya üzerindeki baskının artırılacağı ve bu amaçla Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketinin kabul edileceği ve AB yaptırımlarını ihlal edenler hakkında işlem yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, “Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in barış formülünü destekliyoruz. Uluslararası ortaklarla birlikte Ukrayna’nın hakim olmasını, uluslararası hukuka saygı gösterilmesini, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve barışının yeniden tesis edilmesini, Ukrayna’nın yeniden inşa edilmesini ve adaletin yerini bulmasını sağlayacağız.” . O zamana kadar durmayacağız.” terimi yer aldı.

Ukrayna bayrağının renklerine bürünmüş AB binaları

Savaşın birinci yıldönümünde Brüksel’deki AB binaları, Ukrayna’ya destek ve dayanışma göstermek için Ukrayna bayrağının renkleriyle aydınlatıldı.

AB Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu binalarına sarı ve mavi ışıklar yansıtılarak Ukrayna bayrağı görselleri oluşturuldu.

Bazı Ukraynalılar, AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı’nda savaşta hayatını kaybeden çocuklar için mum ve oyuncak bıraktı ve anma töreni düzenleyerek, kaçırılan Ukraynalı çocuklar için nöbet tuttu.

bigadicajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu