Ekonomi

ABD, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı, G7 Başkanlar Zirvesi’nde verilen taahhütler doğrultusunda, Rusya’nın Ukrayna ile mücadele kapasitesini daha da azaltmak için küresel yaptırımlar ve diğer kısıtlayıcı ekonomik önlemlerin güçlendirildiğini söyledi.

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC), Rusya’nın kritik teknoloji elde etmek için kullandığı kanallar, geleceğe yönelik güç gelirleri ve finansal hizmetler sektörü nedeniyle 22 kişi ve 104 kuruma yaptırım uyguladığı kaydedildi.

OFAC’ın Rusya’ya yönelik yaptırımları genişlettiğine işaret edilerek, Rusya’nın bazı hizmetlere erişiminin kesilmesi için harekete geçildiği vurgulandı.

Bazı hizmetleri yasakla

ABD’den Rusya’daki herhangi bir kişiye veya bulundukları her yerde bir ABD’li tarafından mimarlık veya mühendislik hizmetlerinin ihracatının, satışının veya tedarikinin yasak olduğu belirtilen açıklamada, söz konusu yasağın yürürlüğe gireceği bildirildi. 18 Haziran’dan itibaren geçerlidir.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, Rusya’nın “yasadışı ve karşılıksız” savaşının başlangıcından bu yana Ukrayna’yı desteklediklerini ve Rusya’nın işgali gerçekleştirme kabiliyetini azaltmaya odaklandıklarını vurguladı.

Kolektif çabaların Rusya’yı ordusu için ihtiyaç duyduğu temel girdilerden mahrum bıraktığına ve Kremlin’in savaşın finansmanını sınırladığına işaret eden Yellen, son yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı sürdürme kabiliyeti üzerindeki zorlukları daha da artıracağına işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan 200 kişi, kuruluş, gemi ve uçağa yaptırım

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 200’den fazla kişi, kuruluş, gemi ve uçağın yaptırım kapsamına alındığı bildirildi.

Yaptırımların Rusya’nın savunma, ilgili malzemeler, teknoloji, metaller ve madencilik sektörlerini hedef aldığı ve Rusya’nın gelecekteki elektrik üretimi ve kapasitesinin artırılmasında yer alan kurum ve kişilere yönelik yaptırımları içerdiği belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceği vurgulandı.

ABD Ticaret Bakanlığı 71 şirketi kara listeye aldı

Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı da Rusya’ya çeşitli tüketim mallarının ihracatına yeni bir kısıtlama getirdi ve ABD teknolojisine erişimi zorlaştırmak için 71 şirketi kara listeye aldı.

ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçları Uygulama Bölümü (FinCEN) ve ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS), Rusya’yı olası ihracat kontrollerinden kaçınma konusunda uyanık olmaya çağıran ortak bir ek bildiri yayınladılar.

Uyarı, FinCEN ve BIS’in Haziran 2022’de yayınlanan ilk ortak uyarısına atıfta bulundu ve finans kurumları için Rusya ile ilgili yeni ihracat kontrol kısıtlamaları hakkında ek bilgi sağladı.

Ayrıca, uyarı ile birlikte, Rusya’nın askeri ve savunma sanayi üssüne tedarik ve tedarik için gerekli mal ve teknolojiye erişimi daha da kısıtlamak ve engellemek için devam eden angajmanlar ve girişimler yinelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu