İş

ADP verileri, Samsung hisselerinde yükseliş, Çin’in hizmet faaliyeti: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Dünyanın en büyük ekonomisinde iş gücü talebinin yavaşladığını gösteren verilerin piyasalar tarafından sindirilmesiyle, ABD hisse senedi vadeli işlemleri dün olumlu bir seansın ardından yükselişe geçti. Nvidia (NVDA) İcra Kurulu Başkanı’nın yorumlarının Samsung’un yapay zeka yonga üreticisine tedarik sağlamaya başlayacağına dair umutları artırmasıyla Samsung hisseleri yükseldi. Merkez Bankası (TCMB), onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisinin kullanıma açıldığını açıkladı.

1. Vadeli işlemler yükseldi

Yatırımcılar, bu hafta açıklanacak iş gücü piyasası verilerini beklerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri yükselişe geçti.

Dow %0,2, S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,1 artış gösterdi.

Wall Street’teki ana endeksler, Nisan ayında iş ilanlarının son üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren verilerin etkisiyle önceki seansta yükseldi.

Beklenenden daha düşük gelen veriler, iş gücü talebinde bir gevşemeye işaret ederek Fed’in, bu yıl içinde faiz oranlarını düşürmeyi tercih edeceği yönündeki tahminleri güçlendirdi. Teorik olarak istihdam piyasasındaki yavaşlama, ücretler ve dolayısıyla enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıyı bir miktar hafifletebilir.

2. ADP özel istihdam raporu açıklanacak

Yatırımcılar bu hafta, Cuma günü açıklanacak olan çok önemli tarım dışı istihdam raporu da dahil olmak üzere, istihdama dair yeni verileri inceleme şansına sahip olacak.

Bu önemli açıklamadan önce ABD özel sektör bordro verileri bugün yayımlanacak.

Ekonomistler; bordro işlemcisi ADP’den gelen rakamların, özel sektördeki işverenlerin Mayıs ayında bir önceki ay işe alınan 192.000 kişiye kıyasla 173.000 işçiyi işe aldığını göstereceğini tahmin ediyor. Bu durum, Mart 2022’den bu yana Fed’in faizleri keskin bir şekilde artırmasının ardından ABD istihdam piyasasının soğuduğuna dair yeni bir işaret olacaktır.

CME’nin yakından takip edilen FedWatch Aracına göre Fed’in, Eylül ayında 25 baz puanlık bir indirim yapma ihtimali şu anda yaklaşık %65. Geçen hafta bu olasılık %50’nin altındaydı.

3. Samsung hisseleri, Nvidia’ya tedarik sağlama umuduyla yükseldi

Samsung Electronics (005930) hisseleri, Koreli firmanın yakında yapay zeka çip üreticisi Nvidia’ya tedarik sağlamaya başlayacağı beklentileriyle yükseldi.

Salı günü Nvidia İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang, gazetecilere yaptığı açıklamada, California merkezli şirketin Samsung’un yüksek bant genişliğine sahip bellek yongalarını sertifikalandırmak için çalıştığını söyledi. Sertifikasyon; Samsung’un, ürünleri yapay zeka uygulamalarındaki coşku patlamasıyla eş anlamlı hale gelen yarı iletken devi Nvidia’ya tedarik sağlamaya başlamasına olanak tanıyacak.

Huang, Samsung’un HBM çipleri üzerinde mühendislik çalışmasının devam etmesi gerektiğini ancak Nvidia’nın yeterlilik testlerinde başarısız olmadığını söyledi.

Bu sırada Samsung, OpenAI’ın ChatGPT’si gibi yapay zeka modellerini eğitmek için gereken HBM çiplerini seri üretme yarışında rakibi SK Hynix’i yakalamak için yarışıyor.

Samsung, “çip krizi” olarak tanımladığı durum karşısında geçtiğimiz ay yarı iletken bölümünün başkanını görevden alırken SK Hynix, 2010’dan bu yana en hızlı gelir artışını kaydetti.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

4. Caixin PMI verilerine göre Çin’in hizmet faaliyetleri, Mayıs ayında beklenenden fazla büyüdü

Bugün açıklanan özel satın alma yöneticileri endeksi verilerine göre Çin’in hizmet sektörü, Mayıs ayında beklenenden daha fazla büyürken Pekin’in devam eden teşvik tedbirleri, ekonominin bazı yönlerine fayda sağladı.

Caixin hizmetler PMI endeksi, Mayıs ayında 54’e yükselerek 52,6 olan tahminlerin ve Nisan ayındaki 52,5 değerinin üzerinde gerçekleşti.

İyileşen yerel ve denizaşırı talep sayesinde artan yeni işler, hizmet sektörüne önemli bir destek oldu. Verilere göre hizmetler PMI endeksi üst üste 17. ay genişlemiş oldu.

Caixin verileri, geçen hafta açıklanan ve imalat dışı faaliyetlerin Mayıs ayında Nisan ayına kıyasla daha yavaş bir hızda arttığını gösteren resmi PMI verileriyle çelişti.

Ancak Caixin PMI anketi, kapsamı ve kapsadığı alanlar bakımından resmi anketten farklıdır. Caixin anketi, Çin’in güneyindeki daha küçük, özel işletmeleri kapsarken resmi rakam kuzeydeki daha büyük, devlet tarafından işletilen şirketlere odaklanıyor.

5. Petrol fiyatları dalgalı seyrediyor

Ham petrol fiyatları, sektör verilerinin ABD stoklarında büyük bir artışa işaret etmesinin ardından dalgalı bir seyir izledi.

ABD ham petrol vadeli kontratları (WTI) çoğunlukla değişmeyerek 73,28 dolardan işlem görürken Brent %0,1 artışla 77,57 dolara yükseldi. Petrol fiyatları dün gerileyerek hafta başında gördüğü dört ayın en düşük seviyesinden kayıplarını genişletti.

Amerikan Petrol Enstitüsünden alınan veriler, ABD ham petrol stoklarının 31 Mayıs’a kadarki haftada yaklaşık 4 milyon varil arttığını gösterdi. Benzin ve distile ürün stokları da artış kaydederek seyahat ağırlıklı yaz sezonu başlamasına rağmen dünyanın en büyük yakıt tüketicisindeki talebe ilişkin endişeleri artırdı.

Bu arada OPEC+, hafta sonu yaptığı toplantının ardından ham petrol piyasasında zayıflık görüldü. Petrol grubu, sekiz üyesinin gönüllü kesintilerinin Ekim ayından itibaren kademeli olarak gevşetilebileceği ihtimalini açık bırakarak yüksek faizlerin genel talebi düşürmekle tehdit ettiği bir ortamda arz fazlasına ilişkin endişeleri artırdı.

6. TCMB: “FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi devreye alındı”

Merkez Bankası (TCMB), onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisinin 31 Mayıs itibarıyla kullanıma açıldığını açıkladı.

TCMB’den yapılan açıklamada, FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisinin onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacağı belirtildi ve “Servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecektir.” denildi.

Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisinin de FAST Sisteminin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağının öngörüldüğü vurgulanan açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir. FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu