Haber

Akdenizli Kadınlar Kültür Sanat Evlerini Ziyaret Etti

Mersin Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı kültür sanat evlerinde düzenlenen kurs ve eğitimlere katılan Akdenizli kadınlar, 4,5 yılda Türkiye’nin birçok farklı ilini ziyaret etti. 2021 yılından bu yana 6 bin 150 kadın çeşitli illere geziye çıkarılırken, bir kısmı da hayatında ilk kez şehir dışına çıkmanın mutluluğunu yaşadı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, kültür sanat yurtlarında verilen kurslara katılan kadınları gezilere çıkarmaya devam ediyor. 2021 yılında başlayan seyahatlerle 6 bin 150 kadın Kapadokya, Konya, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Ankara’ya götürülerek belirli tarihlerde Mersin’in tarihi ve turistik yerleri gezdirildi. Kadınlara rehberler eşliğinde gezdikleri bölgeler hakkında bilgi verilirken, ‘Anne-Kız Kapızlı Kampında Denizle Buluşuyor’ projesiyle 400 anne-kız tatilin keyfini çıkardı.

“Bizden önce kadınlara ve gençlere bu fırsatlar sunulmamıştı.”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kadınlara ve gençlere değer verdiklerinin altını çizerek, “Göreve gelir gelmez ilçemizin kötü tarihini kırmak için yoğun bir şekilde çalışmaya başladık. Kadınlara ve gençlere özel önem verdik. Gençleri ilçemize kazandırdık. spor, eğitim ve sosyal projelerle kadınları kültür ve sanatla buluşturduk.” Yurtlarımızda okuma-yazma kursları başta olmak üzere birçok mesleki eğitim verdik. Burada kurs alan kadınları da belli dönemlerde gezilere götürüyorduk. Bir başka projemizle de anne ve kızlarını kamp tatiline götürdük. Bizden önce Akdeniz’de kadınlara ve gençlere bu imkânlar sağlanmamıştı. Bu projemizle birçok kadın hayatında ilk kez şehir dışına çıkmanın veya tatil yapmanın mutluluğunu yaşadı. Akdeniz artık istenmeyen olaylarla değil, sporla, eğitimle, kültür ve sanatla anılıyor. Akdeniz’de artık huzur ve güven var. Bundan sonra da buna devam edeceğiz. Umarım Akdeniz bunu yapmaya devam eder. “Hep birlikte Mersin’in marka ilçesi haline getireceğiz.” – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu