Ekonomi

Altın güne yükselişle başladı

Dün altının ons fiyatındaki yükselişe paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 1.656,4 lira seviyesinde tamamladı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 10.15 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 1.662 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 2 bin 730 liradan, Cumhuriyet altını ise 11 bin 20 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu anda önceki kapanışa göre yüzde 0,3 artışla 1.925,3 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarının sonuna ulaşamayabileceği endişelerinin artmasıyla üst üste 3 gün değer kaybeden altın fiyatlarının, tahvil faizlerinin göreli olarak düşmesinin ardından yükselişe geçtiğini söyledi.

Enflasyonla mücadele kapsamında Fed’in yılın geri kalanında nasıl adım atacağına ilişkin belirsizlikler, politika faizini Temmuz toplantısında 25 baz puan artırarak yüzde 5,25-5,50 aralığıyla yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Son 22 yıldır varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

Enerji fiyatlarında son dönemde yaşanan artışların enflasyonun canlı kalmasına neden olabileceğini hatırlatan analistler, güçlü bir istihdam piyasasının Banka’nın potansiyel faiz artırım ihtiyacını artırabileceğini belirtti.

Fed yetkililerinin gelecek politikalarına ilişkin sözlü yönlendirmeleri de yatırımcıların ilgi odağındayken, New York Fed Başkanı John Williams, beklenenden daha güçlü bir büyüme riski gördüğünü vurguladı.

Analistler, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in beklenen Türkiye değerlendirme raporunun bugün ülkede yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini, yurt dışında ise toptan stokların ABD’de takip edileceğini belirtti.

Analistler, altının ons fiyatında teknik olarak 1.920 dolar ve 1.910 doların destek konumunda olduğunu belirtirken, 1.940 dolar ve 1.950 doların direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

haber-serinhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu