Haber

Amerikalı Mağaracı Türk Hükümetinin Müdahalesiyle Kurtarıldı

MERSİN’deki Morca Mağarası’nda araştırma yaparken 1200 metre derinlikte rahatsızlanan Amerikalı Mark Dickey (40), 1040 metrede doktorlar tarafından tedavi altına alınırken, 6 kişilik profesyonel ekibin çalışmasıyla 11’inci günde kurtarıldı. ülkelere, “Türk hükümetinin hızlı müdahalesi ve kaynak sağlaması hayatımı kurtardı.” “‘Hayatta kalamayacağım’ dediğim bir noktaya geldim. Yeniden yerin üstünde olmak inanılmaz” dedi.

Anamur ilçesi Sugözü Mahallesi’ndeki Morca Mağarası’nda yeni bir geçit bulmak ve haritasını çıkarmak amacıyla düzenlenen geziye, aralarında nişanlısı Jessica Van Ord’un da bulunduğu 4 ABD vatandaşı, 4 Türk vatandaşı, 4 Romanya vatandaşı ve 1 Macar vatandaşından oluşan grup katıldı. Anadolu Speoloji Kümelenmesi Derneği (ASPEG) tarafından. Grubun da başında bulunduğu Amerikalı profesyonel mağaracı Mark Dickey, 2 Eylül’de 1200 metre derinlikte mide rahatsızlığı yaşadı. Dickey’nin ekip arkadaşlarından biri, hastalandığı yerden 500 metre uzaktaki mağara içindeki sabit hatlara ulaşmak için harekete geçti. Yetkililerden yardım istemek için 7 ila 10 saat. Nişanlısı Jessica ve diğer takım arkadaşları, yardım gelene kadar kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için Dickey’e müdahalelerde bulundu. Takım arkadaşı 3 Eylül’de telefona ulaşarak yetkililerden yardım istedi. Yardım çağrısı üzerine bölgeye AFAD, AKUT ve UMKE ekipleri sevk edildi.

MAĞARAYA MÜDAHALE

Bölgeye Bulgaristan, İtalya, Hırvatistan, Polonya ve Macaristan’dan da kurtarma ekipleri gönderildi. Aralarında doktorların da bulunduğu ilk ekip, 4 Eylül’de ABD Ulusal Mağara Kurtarma Komisyonu’nun deneyimli eğitmeni Mark Dickey’e ulaştı. 1040 metre derinlikte tedavisine başlayan Dickey’e 4 ünite kan verildi. Uygulanan tedaviye olumlu yanıt veren Dickey ayağa kalktı. AFAD, AKUT ve UMKE’den ve yurt dışından gelen 192 kişilik profesyonel kurtarma ekipleri, Toros Dağı’nda 2 bin 100 metre yükseklikteki mağaranın girişine kamp kurdu. Mark Dickey’nin mağaradan çıkarılabilmesi için kurtarma hazırlıkları yapıldı. Girintili ve yan yollardan ulaşılabilen mağaraya uzman ekipler halatlarla sağlam kayalar üzerine bağlantı noktaları oluşturdu.

ADIM ADIM AÇIKLANDI

Hazırlıklarını tamamlayan kurtarma ekibindeki Bulgar grup, Dickey ile ilk teması sağladı. Kan ve serum verilen Dickey, doktorların onayıyla 9 Eylül’de serbest bırakıldı. 7 ayrı bölüme ayrılan mağarada sedyeyle adım adım taşınan Mark Dickey, bugün saat 00.30 sıralarında mağaradan çıkarıldı. Bölgede bekleyen sağlık ekibi tarafından muayene edilen Dickey, helikopterle Mersin Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Yoğun bakıma kaldırılan Mark Dickey, sağlık durumunun iyi olması nedeniyle normal odaya alınacak.

İLK CÜMLE: YERİN ÜSTÜNDE OLMAK İNANILMAZ

Sedyeyle mağaradan çıkarılan Mark Dickey’nin ilk sözleri şu oldu: “Yeniden yerin üstünde olmak inanılmaz.” Kendisine çok kısa bir konuşma yapması gerektiğinin söylendiğini hatırlatan Mark Dickey, “Kapsamlı bir konuşmaya hazır değilim. Yeniden yer üstünde olmak inanılmaz. Beklenmedik bir sağlık sorunu nedeniyle bir süre yer altında kaldım. beklediğimden daha uzun bir süre oldu. AFAD’a hızlı bir şekilde teşekkür etmek istiyorum. Türk hükümetinin desteği hayatımı kurtardı. Kelimenin tam anlamıyla hiçbir soru sorulmadı. Ayrıca Macar mağara kurtarma ekibine de hızlı bir şekilde teşekkür etmek istiyorum. İlk ulaştığım kişiler onlardı. Onlar Türk hükümetinin desteğiyle hızlı bir şekilde müdahale ettiler. Yaklaşık 8 saat içinde oradaydılar ve ikinci kez hayatımı kurtardılar. Ancak çılgın bir maceraydı. “Sağlam bir şekilde yüzeye çıktım. Hala hayattayım. Avrupa Mağara Kurtarma Derneği ve birçok kuruluş tüm kuralları mümkün kıldı. Uzun süre kan kusmaya devam ettim. Bilincimi sürdürmek zorlaşmaya başladı. Artık ‘hayatta kalamayacağım’ diyecek noktaya gelmiştim” dedi.

haber-toroslar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu