Ekonomi

Antalya Balıkçı Barınağında İşgal Edilen Tekneler Balıkçıların Kışlamasını Engelliyor

TÜRKİYE’nin en büyük balıkçı barınağı olan Antalya Balıkçı Barınağı’nda 50 ‘işgalci’ tekne, 150 balıkçının kışlamasını engelliyor. Fırtınalı günlerde teknelerine bakım yapamadıkları ve karaya çıkaramadıkları için üzülen balıkçılar, işgalci teknelerin barınaktan kaldırılmasını istedi.

Antalya Balıkçı Barınağı 245 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük balıkçı barınağıdır. Antalya-Kemer karayolu üzerinde 2014 yılında açılan barınağa teknelerini bağlayan 150 balıkçı, 15 Eylül’den bu yana yelken açarak balık tutuyor. Bazı balıkçılar ise özellikle fırtınalı havalarda kış bakımı yapmak ve zarar görmemek için teknelerini karaya çıkarıyor. ‘Kışlama’ adı verilen bu süreçte tekne sahipleri bu aralar teknelerin istilasıyla dertte. Çoğu hacizli, bir kısmı da terkedilmiş olan tekneler geniş alan kapladığından, kışı geçirmek isteyen tekneler karaya çıkamıyor. Şikayetlerden sonuç alamayan tekne sahipleri, terk edilmiş tekne sahiplerine ulaşamıyor.

Yeni Liman Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cemal Talas, bu konuda kendisine çok sayıda şikayet geldiğini söyledi. Talas, “Barınağımızın fiyatının düşük olmasından dolayı tekne sahipleri teknenin bozulduğunu, batmak üzere olduğunu söylüyor. Tabii bunların çoğu doğru değil ve bize sığınıyorlar. Sonuçta bizim iyiliğimiz var. irade suiistimal ediliyor. 3 gün limanımıza sığınan tekneler daha sonra buradan ayrılmıyor.”

Bu teknelerin kaldırılması gerektiğini belirten Talas, tekne iniş çıkış rampasına çekilen büyük bir teknenin yıllardır beklediğini söyledi. İşgalci teknelerin sayısının az olmadığını belirten Talas, “40-50 civarında kimliği bilinmeyen işgalci tekne var. Ele geçirilen ve denizde yüzme yeteneği kaybolan tekneler var. Fırtınalı havalarda yaşanan sıkışıklık da dikkate alındığında. Hava çok tehlikeli. İşgalci teknelerin kasaları yok.” “Teknede sıkışıklık yaratıyor. Kötü havalarda etrafındaki teknelere zarar veriyor” dedi.

Yıllardır balıkçılık yaptığını belirten Mesut Özdemir, “Her yıl teknelerimizi çekip bakım onarımını yapmak zorunda kalıyoruz. Eğer bunu yapamazsak balıkçılık işi bizim için biter.”

Balıkçı Lütfi Evgin, “Teknem en az 3-4 ay karada kalacak. Çok fazla işgalci tekne var. Bunun önüne geçilemez” derken, Yalçın Kubatlar adlı balıkçı ise teknelerinin zarar görmesinden korktuklarını söyledi. fırtına. İşgalci teknelerden şikayetçi olduğunu belirten Kubatlar, “İşgalci tekneler geniş alanları kapattı. Tekneler yıllardır mahkemedeydi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu