Haber

Bakan Tekin’den Üniversitelere Mesaj

Tekin, “En azından üniversitelerdeki öğretim elemanlarının sorunlarını dile getirebilecekleri mekanizmaları sağlıklı hale getirecek adımların atılması gerektiğini düşünüyorum. Burada bu anlamda böyle bir görüşme yapmak istedik.”
Bakan Tekin, Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesi 15 Temmuz Milli Yönetim Salonu’nda katıldığı “Eğitim Toplantıları” programında, üniversitelerin şu ana kadar önemli ilerlemeler kaydettiğini söyledi. Hem 1990’lı yıllarda Türkiye’deki akademik yapıya, hem de şimdiki dönemdeki Türkiye’deki akademiye ilişkin çok fazla tecrübeye sahip olduğunu belirten Tekin, şöyle devam etti: “1994’lü yıllarda bırakın asistanlara bilgisayar bulmayı, adında bir bilgisayarımız vardı. bölüm bilgisayarı. Bölümdeki tüm araştırma görevlileri bilgisayar odasının kapısına saati yazardı ve bizim o saatlerde 15-20 dakika kadar bilgisayar kullanma hakkımız vardı. Sabah üniversiteye geldiğinizde asistanın ‘statünüzü değiştirdik’ sözleriyle karşı karşıya kalması, hiçbir hukuki ilişkiniz olmadan böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız, açtığınız davada kararın verildiği bir Türkiye gibidir. Sizin lehinize ama sonrasında bozuldu ve bölge idaresinde hiçbir yasal düzenleme değişmemesine rağmen tıpkı Türkiye’de olduğu gibi komite aleyhinize 3-0 karar verdi. Biz de yaşadık.” Üniversitelerin artık pek çok sorunun üstesinden geldiğini vurgulayan Tekin, “Şu an bulunduğumuz şartlarda üniversitelerimizin kuşkusuz sorunları ve çözülmesi gereken sorunları var ama üniversiteler 1990’lı yıllara göre kabul edilemez düzeyde. “Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” söz konusu.

“Yaklaşık 15 bin öğretmen arkadaşımla birebir görüşme yaptık.”

Haziran ayından bu yana Bakan olduğunu hatırlatan Tekin, şöyle konuştu: “Yaklaşık 15 bin öğretmen arkadaşımla birebir görüşmeler yaptık. Bunun bizim için bir avantajı var: Öğretmen arkadaşımızı en ücra köşeden dinleyebilirsiniz. Sıkıntısı, sıkıntısı olan herkes gelip derdini anlatabilir. Türkiye’deki mevcut anayasal düzey nedeniyle YÖK’ün konumu ve üniversitelerle bağlantısı konusunda şu noktadayım. En azından üniversitelerdeki öğretim elemanlarının sorunlarını dile getirebilecekleri mekanizmaların sağlıklı hale getirilmesi için adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Biz de burada o anlamda bir sohbet yapmak istedik.” Bakan Tekin daha sonra beraberindekilerle birlikte Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu