Haber

Çin, Kovid-19 stratejisinde değişim için yüzünü yaşlı nüfusun aşılanmasına çeviriyor

Çin’de hükümet, giderek artan sosyal ve ekonomik sıkıntılara yol açan Kovid-19 salgınıyla mücadele stratejisinde değişimin işareti olarak yaşlı nüfusun aşılanmasına odaklanılacağını bildirdi.

Kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi’ne bağlı Müşterek Salgın Müdafaa ve Denetim Sistemi’nin düzenlediği basın toplantısında, yaşlı nüfusta aşılanmanın artırılmasına ait plan duyuruldu.

Risk kümesindeki yaşlı nüfusu gaye alan plan, ülkenin “sıfır vaka” ismi verilen salgın denetim önlemlerinde değişime yönelik adımlar atılacağının işareti olarak yorumlanıyor.

Hastalık Denetim ve Tedbire Ofisi Yönetici Yardımcısı Şia Gang, plana ait, “Sonraki adımda yerel yönetimleri, aşılama hizmetlerinin dikkatle örgütlenmesi, uygulanması ve iyileştirilmesi için yönlendireceğiz. Yaşlı nüfusa aşılar ve hatırlatma dozları için daha fazla imkan sağlanması önem taşıyor.” tabirlerini kullandı.

Yetkililer, aşılanmanın zarurî kılınmayacağını, lakin toplumsal güvenlik kayıtlarındaki 60 yaş üstü tüm bireylerin programa dahil edileceğini, aşıların güvenliğine ve aktifliğine dair bilgilendirme kampanyası yapılacağını bildirdi.

Aşılama programında Çinli Sinopharm, Sinovac ve CanSino Biotech’in geliştirdiği yerli aşıların kombinasyonlarının kullanılacağı ifade edildi.

Öte yandan, yetkililer, artan vakaların yerel yönetimler üzerinde artan yükünü kabul etmekle birlikte salgın kontrol kısıtlamalarının genişletilmemesi gerektiğini vurguladı.

Çin’de yaşlı nüfusta aşılanma oranlarının düşük olması, ülkenin virüsle ahenge yönelik yeni bir strateji benimsemesinin önündeki en değerli mahzur olarak görülüyor.

Ülkede olayların yayılması durumunda yaşlı nüfusun bağışıklık düzeyinin düşük olması sonucu can kayıplarının artabileceğinden telaş ediliyor.

Son bir haftada artan olaylarla birlikte virüs nedeniyle hayatını yitiren 7 kişinin tamamının 80 yaş üstü bireyler olması öngörüleri doğruluyor.

Resmi sayılara nazaran Çin ana karasında 60 yaş üstü nüfusun hala yüzde 68,7’si 3 doz aşılanmış durumda. 80 yaş üstü nüfusta ise bu oran yüzde 40,4’e kadar düşüyor.

Dünya Sıhhat Örgütü de Omicron varyantına karşı yaşlı nüfusun ve öteki risk kümelerinin bağışıklık durumunun iki hatırlatma dozuyla desteklenmesini, yani toplamda 4 doz aşı yapılmasını tavsiye ediyor.

“Sıfır vaka” politikası

Çin’de sonbahardan bu yana Omicron’un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yol açtığı salgınlar nedeniyle hadise sayısı giderek artıyor.

Ulusal Sıhhat Kurulu datalarına nazaran, Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 3 bin 624, göstermeyen 35 bin 21 hadise kaydedildi.

Vaka sayısının nüfusa oranla az olmasına ve büyük kısmının hastalık belirtisi göstermemesine karşın Çin, “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerini uygulamaya devam ediyor.

Kovid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler bölümündeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması yahut kapalı devre sürdürülmesi üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çoğu ülke virüsle makul bir ahenk içinde yaşamaya, hayatın akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak denetim önlemlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken Çin, salgının başından beri başvurduğu önlemleri sürdürmekte ısrar ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu