Ekonomi

Endonezya, güçlü iç tüketim sayesinde 4. çeyrekte %5 büyüme kaydetti

Endonezya ekonomisi, güçlü iç tüketimin desteğiyle dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,0 büyüdü. 23 ekonomistin katılımıyla yapılan ankete göre bu büyüme, ihracattaki daralmaya ve emtia fiyatlarındaki düşüşe rağmen gerçekleşti. Yılın son çeyreğindeki büyüme oranı, üçüncü çeyrekteki %4,94’lük artışa kıyasla hafif bir artış gösterdi. Bu performansa ilişkin resmi verilerin 5 Şubat’ta açıklanması bekleniyor.

Ülkenin merkez bankası Bank Indonesia, Ağustos 2022’den bu yana faiz oranlarını toplam 250 baz puan artırdı, ancak bu, son ekonomik büyümenin ana itici gücü olan özel tüketimi azaltmadı. 25 Ocak – 31 Ocak tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre Endonezya ekonomisi Ekim-Aralık döneminde çeyreklik bazda yüzde 0,41 oranında artış kaydetti.

Tüketici borçlanması ve harcamaları güçlü seyrini sürdürürken tüketim, işletme sermayesi ve yatırımlarda da olumlu performans kaydedildi. Bank Indonesia, küresel ekonomideki yavaşlamaya ve ihracattaki düşüşe rağmen ülkenin geçen yılki ekonomik büyümesinin dayanıklılığını da kabul ediyor.

Doğal kaynaklar açısından güçlü olan Endonezya’nın 2023 yılı için öngördüğü ticaret fazlasında, düşen emtia fiyatlarının yansıması olarak hem ihracat hem de ithalatın azalması nedeniyle azalma yaşandı. Endonezya’nın en büyük ticaret ortağı olan Çin’den gelen talebin azalması ihracat üzerinde ilave baskı oluşturdu. J.

Bu zorluklara rağmen Endonezya’nın ekonomik büyümesi son yıllarda nispeten istikrarlı kalmıştır. Pandemi sonrası toparlanma aşamasının büyük ölçüde tamamlanması nedeniyle tüketim artışının ılımlı olmaya başlaması bekleniyor. Ekonominin 2023 yılında Bank Indonesia’nın %4,5 ila %5,3 aralığındaki tahmin aralığına paralel olarak %5,0 büyüyeceği ve bu oranı yıl boyunca koruyacağı tahmin ediliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu