Haber

Endonezya Savunma Bakanı, Çin-ABD Gerginliklerinin Uzlaşmalı İşbirliği Yoluyla Çözüleceğine İnanıyor

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, Çin ile ABD ve Asya-Pasifik’teki müttefikleri arasındaki jeostratejik rekabet ve gerilimlerle ilgili olarak, “Bu çatışmaları uzlaşmacı işbirliği ve hümanizm yoluyla çözeceklerine inanıyorum” dedi. söz konusu.

Singapur’da düzenlenen Asya-Pasifik bölgesinin en değerli güvenlik forumu Shangri-La Dialogue’da konuşan Subianto, iki ülkenin barış ve güvenliği sağlamak için sorunları “uzlaşmacı işbirliği ve hümanizm yoluyla” çözeceğine inandığını söyledi. bölgede.

Çin ile ABD arasındaki ilişkiyi “İkinci Soğuk Savaş” olarak nitelendiren Subianto, olası bir çatışmanın tüm dünyayı etkileyeceğine dikkat çekti.

Subianto, Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaşa da değinerek, “Ukrayna’da yaşananlar tüm dünya halklarını etkiliyor. Enerji ve gıda fiyatları arttı. Bu durum dünyada birçok insanın acı çekmesine neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Subianto, “Shangri-La Diyaloğu’nda hem Ukrayna hem de Rusya’yı derhal barış müzakerelerine başlamaya çağıran bir deklarasyon modeli bulmayı öneriyorum.” dedi. söz konusu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın çatışma bölgelerinde ateşkesle askerden arındırılmak üzere bölgeden 15 kilometre geri çekilmeyi teklif eden Subianto, Birleşmiş Milletler’in (BM) askerden arındırılan yeni bölgeye gözlemci ekibi göndermesini önerdi.

Subianto, ülkesinin barışı korumak için askeri gözlemci ve asker sağlamaya hazır olduğu mesajını verdi.

Shangri-La Diyaloğu

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından düzenlenen Shangri-La Diyaloğu yarın sona erecek.

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen ve jeopolitik rekabetin yoğunlaştığı bir döneme denk gelen foruma Asya-Pasifik, Avrupa, Kuzey Amerika ve Ortadoğu’dan 40’tan fazla ülkeden hükümet yetkilileri, savunma bakanları, askeri yetkililer ve güvenlik yetkilileri katıldı. Asya-Pasifik bölgesindeki savunma dinamikleri yeniden şekillendi. uzmanlar devreye giriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu