Haber

Ertuğrul Özkök: “100. Yıldönümünde Erdoğan’ı Vahdettin Köşkü’nde Karşılayan Deniz Kuvvetlerinde Kayıp Bir Şahıs Vardı”

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait 100 gemi, Boğaz’ın serin sularında yüzerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikamet ettiği Vahdettin Köşkü’ne selamlarını iletti. Gazeteci Ertuğrul Özkök, yazısında bu tarihi ana değindi: “Dün Vahdettin Köşkü’nün önünden geçen gemi sayısında eksiklik vardı.”

Kaynak:https://t24.com.tr/haber/ertuğrul-ozk…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında İstanbul’da büyük bir askeri tören düzenlendi.

Etkinlikte aralarında TCG Anadolu’nun da bulunduğu toplam 100 askeri gemi, Boğaz’da muhteşem bir geçit töreni gerçekleştirdi.

Bu muhteşem gösteriye Türk Yıldızları ve SOLO Türk’ten oluşan 20 savaş uçağı eşlik etti. Türk Deniz Kuvvetleri, İstanbul Boğazı’ndan geçerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikamet ettiği Vahdettin Yalısı’nı selamladı.

Gazeteci Ertuğrul Özkök bu muhteşem törenle ilgili olarak “Bir gemi kayıptı” yorumunu yaptı.

“29 Ekim’de kuşkusuz 100’üncü yıl dönümü sembolik anlamlarla dolu bir törendi. Türk donanmasının 100 gemisinin Vahdettin Yalısı’nı selamlamasıyla gurur duydum. Ama içimden bir ses hep ‘Durun! Bu donanma geçit töreninde bir gemi eksik.”

“HMS Savaş Gemisi Malaya…”

Semboller mi istiyorsunuz?

Bundan daha güzel bir sembol olamaz.

“HMS Malaya” gemisinin ne olduğunu anlatan Özkök, “İngiliz Kraliyet Donanması’na ait “Queen Elizabeth Sınıfı” zırhlı bir gemidir. Bu geminin Kurtuluş Savaşımızda oldukça sembolik bir yeri vardır. Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İngilizler tarafından fethedildiğini belirterek, “Bu, işgale bırakılan son padişah Sultan Vahdettin’i yurt dışına kaçıran gemiydi” dedi.

“Anadolu’nun işgali sırasında sarayında yaşamaya devam eden son padişah, bir daha dönmemek üzere Başkent’ten ayrılıyordu. Onu o sabah Beşiktaş iskelesinden alan İngiliz zırhlısının adı HMS Malaya’ydı…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu