Ekonomi

EY’den geleceği şekillendiren yapay zekaya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

EY’den geleceği şekillendiren yapay zekaya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

Uluslararası danışmanlık, kontrol, kurumsal finansman, strateji ve vergi şirketi EY (Ernst & Young), tüm yapay zeka (AI) inovasyon ve geliştirme faaliyetlerini “EY.ai” adı altında tek bir platformda topladı. 1,4 milyar dolar yatırımla hayata geçirilen bu birleşik platform, şirketlerin yapay zeka teknolojisinin avantajlarına etkin bir şekilde erişmesine ve işlerini geliştirip dönüştürmesine yardımcı olacak.

On yılı aşkın süredir pek çok küresel teknoloji çözümünde yapay zekayı yer alan ve üç yıllık bir yatırım planıyla güçlendiren EY; 2023 yılında “insan yetenekleri ile yapay zekayı (AI) bir araya getiren” EY.ai” platformuna 1,4 milyar dolar yatırım yaptı. EY.ai, güçlü bir yapay zeka ekosistemi ile desteklenen, strateji, operasyon, dönüşüm, risk, kontrol ve vergi gibi konularda derin deneyime sahip, lider EY teknoloji yetenekleri ve yapay zeka platformundan oluşmaktadır.

Bu yatırımla EY, kendini kanıtlamış küresel teknoloji aracı olan EY Fabric’e yapay zeka ve son teknoloji geliştirme araçlarını dahil edecek ve bu aracı 60.000’den fazla EY müşterisinin ve 1,5 milyondan fazla tekil kullanıcının kullanımına sunacak. Bu adım, müşterilere hizmet veren grupların, şirketler için öncelikli olan iş dönüşümü sorunlarına daha hızlı yanıt vermesini sağlayacak. Yapay zekaya yaptığı yatırım sayesinde müşterileriyle çalışma şeklini geliştiren EY’ye göre, bu ileri teknolojinin benimsenmesinin önündeki en önemli engellerden biri inanç meselesiydi. Çünkü; EY, 2022 yılında hesap verebilirlik, güvenlik, gizlilik, şeffaflık, adalet, kapsayıcılık ve mesleki sorumluluk ücretlerini içeren EY.ai ilkelerini resmileştirdi; Bu unsurların rehberliğinde, hükümetlerle, çok uluslu standart belirleyici kurumlarla, kesim dernekleriyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla aktif olarak çalışmaktadır. Bu bağlamda yapay zekanın etkin ve güvenli kullanımına yönelik en iyi uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bu yatırım aynı zamanda yapay zeka alanında bilgi ve becerilere sahip EY çalışanlarının potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olacak. EY, teknoloji odaklı 4.200 EY grup üyesiyle başlayan pilot programın ardından oluşturulacak “EY.ai EYQ” programıyla çalışanlarına özel yapay zeka tabanlı öğrenme ve gelişim fırsatları sunacak. EY’nin kapsamlı öğrenme programı, 2018 yılında başlatılan ve bugüne kadar 100.000’den fazla sertifika alan yapay zeka, veri ve analitik öğrenme programlarının yanı sıra 2020 yılında başlatılan EY Tech MBA eğitim programını da içeriyor.

EY.ai, yapay zeka alanında çeşitli çalışmaları, teknolojileri ve akademik yetenekleri içeren bir ekosistemi bir araya getiriyor. Bu ekosistem; Dell Technologies, IBM, Microsoft, SAP, ServiceNow, Thomson Reuters ve UiPath dahil olmak üzere dünyanın en yenilikçi kuruluşlarından bazılarının yanı sıra yapay zekanın geleceğini belirleyen diğer önde gelen şirketlerle öncü işbirliklerini içerir.

EY Türkiye Danışmanlık Bölüm Lideri ve Şirket Ortağı Gökhan Gümüşlübahisle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“’Daha iyi çalışan bir dünya yaratma’, müşterilerimiz ve toplum arasında güven inşa etme ve değer yaratma hedefimiz doğrultusunda EY.ai platformunu hayata geçirdik. Çok sayıda bilgi ve yapay zeka uzmanı tarafından desteklenmektedir EY.ai EY ekiplerinin operasyonlarını yapay zekayla değiştirmek isteyen şirketlere sağlayabileceği tüm bilgi ve içgörü yelpazesinin kilidini açmaya hazırlanıyor. Daha da önemlisi, işbirlikçi EY ekosistemi, müşterileri bugün mevcut olan en ileri teknoloji, altyapı ve yeteneklerle buluşturmada kritik bir rol oynuyor. EY.ai, bu ekosistemde iş birliği yaptığımız lider firmaların yeteneklerini, yapay zeka teknolojisi konusunda uzman ekiplerimizle bir araya getirerek müşterilerimize benzersiz bir hizmet sunmayı hedefliyor.”

 

Konuyla ilgili detaylı bilgiye EY web sitesinden ulaşılabilir.

 

EY Hakkında

EY olarak amacımız; Müşterilerimiz, çalışanlarımız ve toplum için değer yaratırken aynı zamanda sermaye piyasalarında güven oluşmasına ve daha iyi bir çalışma dünyası yaratılmasına da katkıda bulunuyoruz. Dünya çapında 150’den fazla ülkede bilgi ve teknolojimizle hizmet veren ekiplerimizle, müşterilerimizin kontrole olan güvenini sağlarken gelişimini ve dönüşümünü destekliyoruz. Bağımsız kontrol, danışmanlık, hukuk, kurumsal finansman, strateji ve vergi hizmetlerimizle iş dünyasının karşılaştığı zorluklara yeni çözümler sunacak doğru soruları soruyoruz.

EY adı küresel organizasyonu temsil eder ve Ernst & Young Global Limited’in her biri farklı tüzel kişiliğe sahip bir veya daha fazla üye firmasını temsil edebilir. Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren bir limited şirket olan Ernst&Young Global Limited, müşteri hizmetleri sağlamamaktadır.

Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında; EY’nin kişisel bilgileri nasıl topladığı ve kullandığına ve bireylerin sahip olduğu haklara ilişkin bilgilere ey.com/tr_tr/privacy-statement adresinden ulaşabilirsiniz. EY üyesi firmalar, yerel yasaların yasakladığı alanlarda hukuki hizmet sunmamaktadır.

Daha fazla bilgi için lütfen ey.com’u ziyaret edin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu