Teknoloji

Facebook ve Instagram’a Yeni Güvenlik Özellikleri Geliyor!

Facebook ve Instagram’ı bünyesinde bulunduran Meta, bu platformların gençlere ziyan verdiği gerekçesiyle uzun müddettir eleştiriliyordu. Bu nedenle de şirket, güvenlik tedbirlerini artırmak için her iki platforma daima olarak kimi yenilikler getiriyordu. Artık de bu mevzuda bir atak daha yapıldı.

Meta bugün yaptığı bir duyuruda, Instagram ve Facebook’taki çocuklar için yeni kapalılık ve güvenlik özellikleri getirdiğini duyurdu. Buna nazaran artık Facebook’a kaydolan 18 yaş altı çocuklar (bazı ülkelerde 16 yaş altı), varsayılan olarak daha güvenli ayarlara sahip olacak.

Facebook’taki yeni kısıtlamalar ile çocuklar için daha inançlı bir ortam oluşturulmak isteniyor

Hâlihazırda uygulamada olan çocuklar için de atılımlar yapılacağı şirket tarafından belirtildi. Açıklamaya nazaran Facebook, 18 yaş altı kullanıcıların bu üslup daha inançlı ayarları seçmeye teşvik etmeye başlayacak. Böylelikle çocukların arkadaş listeleri, etiketlendiği gönderiler, takip ettikleri kullanıcılar üzere ögeleri kimlerin görebileceği konusunda kısıtlamalar gelecek.

Daha da açacak olursak platform, çocukların platformdaki aktivitelerinin sadece arkadaşları tarafından görülmesini sağlayarak daha inançlı bir ortam yaratmaya çalışacak. Bu atılımın, Instagram’ın reşit olmayan kullanıcıların profilini varsayılan olarak saklı yapmasının bir yıl sonrasında geldiğini ekleyelim.

Meta, hem Instagram’da hem de Facebook’ta çocukları makus maksatlı olabilecek yetişkinlerden müdafaanın yollarını da test ediyor

Ayrıca çocukların tanımadıkları, berbat niyetli olabilecek kuşkulu yetişkinlerden müdafaanın yolları da test ediliyor. Kuşkulu yetişkinler, daha evvel farklı çocuk kullanıcılar tarafından engellenen yahut şikâyet edilen kullanıcılar olacak.

Meta, Facebook’ta kuşkulu yetişkinlerin ‘Tanıyor olabileceğin kişiler’ kısmında gösterilmeyeceğini söylüyor. Şirket, Instagram’da ise kuşkulu olarak nitelendirilen bir yetişkin bir çocuk kullanıcının hesabını görüntülediğinde bildiri atmasını engellemek için mesaj butonunu kaldırmayı sağlayacak bir özelliği test ediyor.

Çocukların özel imajlarının internette yayılmasını engellemek için bir platform üzerinde çalışılıyor

Bunlara ek olarak şirket, özel imajlarının müsaadeleri olmadan paylaşılma ihtimalinden kaygı duyan gençler için de global bir platform üzerinde çalıştığını aktardı. Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (NCMEC) ile ortaklaşa çalışan Meta, platformun hedefinin bu üslup imajların internette yayılmasını engellemek olduğunu kaydetti.

Teknoloji devi ayrıyeten, platformun bölümdeki öteki şirketler tarafından da kullanılabileceğini, gençlerin gereksinimlerine cevap vererek müthiş durumlardan kaçınılabileceğini ekledi. Yeni platform hakkındaki ayrıntıların önümüzdeki haftalarda paylaşılacağı da açıklamalarda yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu