Ekonomi

İran ve Pakistan büyükelçilerini yeniden atadı

İran’ın yarı resmi Tasnim Haber Ajansı’nın haberine göre, Pakistan’ın Tahran Büyükelçisi Muhammed Müddesir Tipu dün Tahran’a ulaşırken, İran’ın yeni İslamabad Büyükelçisi İstik Bakü Mukaddem de İslamabad’a giderek görevine başladı.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Ofisi Yardımcısı Muhammed Cemşidi, X sosyal medya platformunda paylaştığı mesajında, Pakistan’ın yeni Tahran Büyükelçisi’nin Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye güven mektubunu sunduğunu duyurdu.

Cemşidi görüşmede, Başkan Reisi’nin, “Pakistan’ın güvenliği bizim güvenliğimizdir. Kardeşlik ilişkilerimizin kökleri ortak medeniyete ve ortak inanca dayanmaktadır. Terörden menfaat sağlayan ABD’dir. Sınırlarımız tehdit değil, bir tehdittir.” fırsat.” ifadelerini kullandığını belirtti.

İran ile Pakistan arasında gerginlik

İran, 16 Ocak’ta Pakistan topraklarına füze ve uçaklarla saldırarak terör unsurlarını hedef aldığını açıklamıştı.

İslamabad yönetimi, 17 Ocak’ta Tahran Büyükelçisi’ni geri çağırma kararı alırken, ziyaret amacıyla ülkede bulunan İran’ın İslamabad Büyükelçisi’nin bir süre daha geri dönmeyebileceğini de Tahran’a bildirdi.

Pakistan da 18 Ocak’ta İran sınır bölgesindeki bir noktayı füzelerle vurarak teröristlere yönelik operasyon düzenlediğini açıklamıştı.

Taraflar birbirlerini kınarken, saldırılarda sivillerin öldüğünü ve “dost ve kardeş ülkeler” olarak birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını belirttiler. İki gün boyunca süren gerilim kısa sürede sakinleşirken, taraflardan yumuşama mesajları geldi.

Pakistan ve İran Dışişleri Bakanları arasında yapılan telefon görüşmelerinin ardından, iki ülke büyükelçilerinin 26 Ocak’a kadar görevlerine dönebileceği konusunda anlaşmaya varılırken, Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani’nin daveti üzerine İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk da görüşüldü. Abdullahiyan, 29 Ocak’ta Pakistan’ı ziyaret etti. Ziyaret edeceği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu