Ekonomi

İTO üyeleri ‘metrekare bedeli’ bağışıyla kalıcı konut yapacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, İstanbul iş dünyası olarak TOBB öncülüğünde deprem bölgesi için başlatılan kalıcı konut seferberliğine tam destek verdiklerini belirterek, “Dileyen ev bağışlayabilir/ daire fiyatı, dilerlerse oda ücreti, dilerlerse bir metrekare inşaat ücreti. Yani üyelerimizin her biri bütçesinin elverdiği kadar katkıda bulunabilecek. Alt limit de üst limit de yok” dedi.

Avdagiç, Oda’nın nisan ayındaki olağan Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, depremden etkilenen 11 şehre yapılacak en değerli yardımın bir yılda kalıcı konut teslimine katkı sağlanması olacağını vurguladı.

Avdagiç, İTO’nun temsil ettiği İstanbullu iş insanlarını ve hayırseverleri TOBB’un başlattığı “El Verin Konut Yapalım” Konut Seferberliği’ne katılmaya çağırdı.

İTO’nun bölge halkının ‘önümüzdeki kışa sıcacık bir yuvada’ girmesi için tüm gücünü seferber ettiğini anlatan Avdagic, “İstanbul Ticaret Odası olarak nakdi yardımımızın çok önemli bir bölümünü kalıcı konutların inşaatı. Ancak burada İTO’nun imkanlarının tek başına yeterli olmayacağı çok açık. İstanbul iş dünyasının ve İstanbul Ticaret Odası camiasının imkanlarını harekete geçirmemiz gerekiyor. Nasıl ki depremin ilk gününden itibaren İTO üyeleriyle birlikte çok çalıştık ve işbirliği yaptık, şimdi de konut yardımında bunu hedefliyoruz” dedi.

“MAHALLEYE VEYA SİTEYE BAĞIŞÇIMIZIN İSTEDİĞİ İSİM VERİLEBİLİR”

TOBB ile yapılan görüşmelerde bir dairenin yaklaşık 1.5 milyon lira tutacağının aktarıldığına dikkati çeken Avdagiç, her üyenin ikamet harcı vermek zorunda olmadığını ifade etti. Şekib Avdagiç, “Dileyen üyelerimiz metrekare bağışla ev yapılmasına katkı sağlayabilecek. Bir mahalleli bir sitenin, adanın, dairenin bedelini bağışlar ve dilerse, o mahalleye veya siteye bağışçımızın istediği isim verilebilir.”

Avdagiç, İTO üyelerinin bu amaçla yapacakları yardımların TOBB tarafından açılan hesaplara yatırılacağını söyledi. Avdagiç, üye ve hayırseverlerin TOBB ve devlet himayesinde yürüttükleri kampanyada 1 Temmuz 2023 tarihine kadar bağışlarını yapabileceklerini kaydetti.

Avdagiç, “Türkiye’deki oda ve borsalardan TOBB’da toplanan bütçe de doğrudan konut inşaatlarının finansmanında kullanılacak.”

TOKİ modelinin temel alınacağı konutların 105 metrekare ve 3+1 olarak inşa edileceğini belirten Avdagic, “Her blokta 20 daire olacak ve proje sonunda depremzedelere teslim edilecek. yapı. İnşallah gurur duyacağımız evlerimizin törenlerinde de bulunacağız ve bunların tamamlanıp halkımıza teslim edildiğini hep birlikte göreceğiz.”

“YÜKSEK TEKNOLOJİYE DAYALI ÜRETKEN YATIRIMLARA ÖNCELİK VERMELİ VE TEŞVİKLERİMİZİ ARTIRMALIYIZ”

Avdagiç, İTO Meclis Üyelerine hitaben yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Mart ayında ihracatın 23,6 milyar dolarla tüm zamanların rekorunu kırdığına işaret eden Avdagiç, “2022’de ilk kez 250 milyar doları aşan toplam ihracatımız, 2022’nin prestijiyle Mart sonunda 256 milyar dolara ulaştı. son 12 ay Son aylarda ihracatta güçlü bir ivme görmek çok sevindirici. Bu ivmenin devam etmesi için yatırımlarımızı artırmaya ve ihracatçılarımızı güçlendirmeye ara vermeden devam etmemiz gerekiyor. İhracat pazarlarımızda azalan talepten döviz kuru gelişmelerine kadar tüm ilgili alanlarda tetikte olmamız ve önlemlerimizi bir an önce almamız gerekiyor” dedi.

Bir diğer değerli noktanın ise ithalat olduğunu belirten Avdagiç, ithalatı azaltmak için yüksek teknolojiye dayalı verimli yatırımlara öncelik verilmesi ve teşviklerin artırılması gerektiğini vurguladı. Avdagiç, “Son aylarda ithalatımızda artış var. Örneğin Mart ayı ithalatımız 32.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın 6 milyar doları enerji ithalatı. İş dünyası olarak arzumuz, dış ticaretteki rekorların ihracatla sınırlı kalması ve ithalatta daha yatay bir seyir izlemesidir. Bunun için yüksek teknolojiye dayalı verimli yatırımlara öncelik vermeli ve teşviklerimizi artırmalıyız. Yatırım ortamında oluşan eksiklikleri ve aksaklıkları bir an önce iyileştirmemiz gerekiyor.”

“TOGG, TÜRK GENÇLERİ VE TÜRK GİRİŞİMCİLERİ İÇİN SAĞLANMAZ BİR GÜVENDİR”

Avdagic konuşmasında Togg, Milli Muharip Uçak, TCG Anadolu ve Altay tankı ile ilgili görüşlerini de paylaştı. Avdagiç, “Türkiye olarak 1960 yılında Devrimci arabaya konulan çılgınlığı bu kez doğuştan elektrikli Togg T10X ile aştık. Togg, Türk gençleri ve Türk girişimcileri için sarsılmaz bir özgüvendir. Yine geçen ay Türkiye’nin ilk Milli Muharip Uçağı ilk kez pistten havalandı. Türk mühendislerinin tasarımı ve bilgi birikimi ile ortaya çıkan Milli Muharip Uçak, sadece Türk Hava Kuvvetlerinin gücünü değil, teknolojide geldiğimiz noktayı da gösteriyor. Bu hafta başında dünyanın ilk SİHA uçak gemisi TCG Anadolu resmen Ordumuza teslim edildi ve nihayet sadece benim değil bu Meclis’teki herkesin gururunu okşayacak bir proje daha başarıyla tamamlandı. 2005-2013 ortalarında Prof. Dr. Murat Yalçıntaş başkanlığındaki milli tank projemiz Altay tankı tamamlandı. 23 Nisan’da düzenlenecek resmi törenle Silahlı Kuvvetlerimize teslim ediliyor.”

“5 YIL 10 YIL POLİTİKALARI İLE YÜKSEK TEKNOLOJİ ODAKLI ÜRETİM VE İHRACATI KURALIM”

Avdagiç, Türkiye’nin “ileri teknoloji yatırımlarını” çekmek için dünya yarışında ön sıralarda yer alması gerektiğini söyledi. Şekib Avdagic, “Gerekli potansiyele sahibiz. Yeter ki pazarlarımızı rakip ülkelerden bir adım öne taşımaya gayret gösterelim. Bu amaçla 5 yıllık, 10 yıllık tutarlı ve kararlı politikalar ile yüksek teknoloji odaklı üretim ve ihracat inşa edelim.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Ocak ayı başında Kredi Garanti Fonu ekleri kapsamında EYT Ek Paketini açıkladığını hatırlatan İTO Lideri Avdagiç, şöyle devam etti: O dönemde paketi yanlarına koyacaklarından bahsetmişti. 25 milyar liralık bir kefalet limitinin yürürlüğe girdiğini ve işverenin kıdem tazminatını hafifleteceğini söyledi. EYT artık yürürlükte. Son rakamlar 1 milyon 700 binden fazla kişinin bu haktan yararlandığını ortaya koyuyor. Bu çok yüksek bir oran. Yeni emeklilerimizin tazminatlarının ödenmesi patronlar için değerli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu ekin ivedilikle ve aktif olarak hayata geçirilmesinin iş dünyamız için çok değerli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istedik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu