Ekonomi

Meta, Birleşik Krallık düzenleyicisini yatıştırmak için yeni veri kullanım limitleri sunuyor

Sosyal medya platformu Facebook ile tanınan Meta Platforms Inc (NASDAQ:META), Kasım ayında İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafından kabul edilen gizlilik uyum planlarında ek değişiklikler önerdi. Teknoloji devi, daha önceki tekliflerde yapılan değişikliklerin bir parçası olarak, Facebook Marketplace’teki tüm reklamverenlerden gelen belirli verilerin kullanımını kısıtlamayı teklif etti.

CMA daha önce Meta’nın, şirketin platformundaki reklamverenlerin verilerini kötüye kullanmasını önlemek için tasarlanan taahhütlerini kabul etmişti. Bu taahhütler arasında Meta’nın platformlarında reklam veren rakiplerin, verilerinin Facebook Marketplace’i geliştirmek için kullanılmasını tercih etmemelerine izin verilmesi de yer alıyordu.

İngiliz rekabet gözlemcisi bu yeni değişiklikleri geçici olarak kabul etti ve şu anda ilgili taraflardan girdi arıyor. Kamuoyu danışma süreci 14 Haziran’da sona erecek. CMA’nın değişiklikleri kabul etmesi, rekabette adaleti sağlamak amacıyla büyük teknoloji şirketlerinin veri kullanımını düzenlemeye yönelik devam eden çabaların bir parçası.

Benzer bir adımla Amazon (NASDAQ:AMZN).com Inc de Kasım ayında, platformundaki üçüncü taraf satıcılar için eşit bir oyun alanı sağlamayı amaçlayarak rakip satıcıların pazar yeri verilerini kullanmaktan kaçınacağına dair taahhütte bulunmuştu.

Meta’nın orijinal tekliflerinde yapılan ek değişikliklerin ayrıntıları açıklanmadı. CMA’nın eylemleri, rekabeti ve tüketici çıkarlarını korumak için baskın teknoloji firmalarının veri uygulamalarını incelemeye yönelik daha geniş bir düzenleyici eğilimi yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu