Ekonomi

MIT mezunları 25 milyon dolarlık kripto soygununda tutuklandı

MIT eğitimli iki kardeş, 24 yaşındaki Anton Peraire-Bueno ve 28 yaşındaki James Peraire-Bueno, 25 milyon dolarlık bir kripto para hırsızlığıyla ilgili suçlamalar nedeniyle bugün tutuklandı. Manhattan’daki federal savcılar, soygunu Ethereum blok zincirini tehlikeye atan “yeni” bir plan olarak tanımladılar ve bu tür bir dolandırıcılık için ABD’deki cezai suçlamalarda bir ilke işaret ettiler.

Peraire-Bueno kardeşlerin sofistike hırsızlıklarını Nisan 2023’te gerçekleştirdikleri ve yalnızca 12 saniye içinde tüccarlardan 25 milyon dolar aktarmayı başardıkları iddia ediliyor. Bu, bekleyen işlemlere yasadışı bir şekilde erişerek ve kripto para akışını değiştirerek başarıldı. ABD Savcısı Damian Williams, “İddia ettiğimiz gibi, sanıkların planı blok zincirinin bütünlüğünün sorgulanmasına neden oluyor” diyerek ihlalin ciddiyetini vurguladı.

Tel dolandırıcılığı, tel dolandırıcılığı ve kara para aklamak için komplo kurma suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Anton Boston’da, James ise New York’ta gözaltına alındı. Yasal temsilcilerinden gelecek yanıtlar bekleniyor.

Massachusetts Institute of Technology’de bilgisayar bilimleri ve matematik eğitimi alan iki kardeşin uzmanlıklarını Ethereum blok zinciri protokollerini manipüle etmek için kullandıkları bildirildi. Ethereum ağ doğrulayıcıları tarafından blok zincirine kaydedilmeden önce yeni işlemlerin meşruiyetini onaylamak için yaygın olarak kullanılan MEV-boost yazılımındaki bir kusurdan yararlandılar.

Soygunun ardından kardeşler, çalınan fonları iade etmeyi reddetmekle ve bunun yerine haksız kazançlarını aklamaya ve gizlemeye çalışmakla suçlanıyor. Yetkililer suçun detaylarını derinlemesine araştırdıkça vaka ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu