Haber

Nurdağı’nda kurulan konteyner kentte yerleşim başladı

Türkiye tek yürek oldu, sarsıntıların yaralarını sarıyor.

Son bilgilere göre, 42 binden fazla kişinin ölümüne neden olan felaketin ardından evsiz kalan milyonlarca insan için geçici çadırlar ve konteyner kentler inşa ediliyor.

Bu kapsamda depremden etkilenen illerden biri olan Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde konteyner kent kuruldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla kısa sürede yeni bir yaşam alanı oluşturulan ilçede, depremzedeler barınma ihtiyacının yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal marketinden ücretsiz gıda temin ederken, Nurdağı Yüzme Havuzu, hijyen sorununu çözmek için banyo ve çamaşırhaneye dönüştürülmüştür.

İlçede çocukların eğitim hayatından uzak kalmaması için GASMEK çadırı da kuran büyükşehir, gezici kütüphane, kreş ve kuaför ihtiyacına da hızla yanıt verdi.

“Eksiklerimiz tamamlandı”

Konteyner kentte kalmaya başlayan depremzedelerden Ali Aydın, depremin ardından devlet görevlilerinin ilçedeki vatandaşlara desteğini sürdürdüğünü belirterek, “Depremde 9 cenazem oldu. İlk 3 gün cenazelerle meşguldük. Sonra bir hafta çadırda kaldık. Çadır sıkıntısı da yoktu. Dün konteyner şehir için aradılar. Öncelik cenazesi olanlar, şehit yakınları, yaşlılar ve hastalardı. Şimdiye kadar eksiğimiz yok. Tanrı seni korusun.”söz konusu.

Konteynerde çok rahat olduklarını belirten Emine Demirdelen, “Ev hayatımızdan hiçbir farkı yok. Burada çok rahatız. Sadece biraz psikolojik bir sıkıntı içindeyiz. Bunun dışında her şey yolunda. Başkanımıza ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür ediyorum.”konuştu

Aynur Doğan, konteyner kentte aynı zamanda kreş ve kütüphane ihtiyacının da karşılandığını belirtti. “Nurdağı’ndaki tüm çocuklarımız şu anda bunlardan faydalanıyor. Her yerden depremzedelerin ihtiyaçlarına koşturuyoruz. Bunun için biz de size teşekkür ediyoruz.”sözlerini kullandı.

“Allah kimseyi bu duruma düşürmesin”

Turgay Atmaca da dolabından yatağına kadar tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. “Uzun zamandır görülmemiş bir felaketle karşı karşıyayız. Çamaşırhane, duş ve banyo alanları başta olmak üzere Gaziantep Büyükşehir’in sosyal marketlerinden faydalanıyoruz. İlk defa böyle bir felaketle karşı karşıyayız. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.”sözlerini verdi.

Gazi Mustafa Yıldız, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in deprem sürecinin ilk anından itibaren yanlarında olduğunu belirterek, “Tüm milletimize ve devletimize teşekkür ederiz, bu acı hepimizindir.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu