Haber

Polonya Savunma Bakan Yardımcısı: Belarus helikopterleri provokasyonu

Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Wojciech Skurkiewicz dün Polonya hava sahasının iki Belarus askeri helikopteri tarafından ihlalinin Varşova ve NATO’nun doğu kanadını hedef alan bir provokasyon olduğunu ileri sürdü.

Polonya devlet radyosuna konuşan Skurkiewicz, iki Belarus helikopterinin Bialowieza bölgesinde Polonya hava sahasını ihlal ettiğini hatırlattı.

Varşova’nın olayı NATO karargahına bildirdiğini belirten Skurkiewicz, Polonya Ulusal Güvenlik ve Savunma İşleri Komitesi’nin dün bir araya geldiğine değindi.

Wojciech Skurkiewicz, bu görüşme sonucunda Belarus sonunda asker sayısının artırılmasına ve bölgeye ilave askeri helikopter gönderilmesine karar verildiğinin altını çizdi.

Polonya hükümetinin bu tür “provokasyonlara” karşı herhangi bir istek göstermediğini vurgulayan Skurkiewicz, şunları kaydetti:

“Bu, Varşova’yı ve NATO’nun doğu kanadını hedef alan bir provokasyondur. Bunlar kesinlikle olmaması gereken durumlar ama biz doğu sınırımızın ötesinde düşmanlarımızın kim olduğunun farkındayız. Bu kesinlikle güvensiz bir durum. Bu tür durumlar olursa ve tırmanırsa, o zaman eylemlerimiz potansiyel olarak tehditlere uygun olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu