Haber

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer için 11 bin yıl hapis istendi!

Kripto para borsası Thodex’e yönelik ikinci soruşturma tamamlandı. İddianamede şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer’in 11 bin 462 yıla kadar hapis cezası istendi.

Aralarında Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 21 şüpheli hakkında 120 sayfalık iddianame hazırlandı.

11 BİN 462 YILA KADAR HAPİS İSTEĞİ

Hazırlanan iddianamede aralarında Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 21 şüpheli hakkında suç duyurusunda bulunuldu. “Suç sonucu ortaya çıkan varlıkların aklanması”, “Nitelikli dolandırıcılık”Ve “Organizasyon kurma ve yönetme”Kabahatlerden dolayı 11 bin 462 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

94 MİLYON KÂR

Fatih Faruk Özer ile birlikte 7 şüpheli örgüt yöneticisi, 13 şüpheli ise örgüt üyesi olmakla suçlandı. Mali Suçları Araştırma Kurulu, Thodex’in bilgi tabanını inceleyerek sistem üzerinden yürütülen her süreci inceledi. Hazırlanan rapora göre kâr miktarı 94 milyon TL olarak kaydedildi.

Ayrıca mağdurların paralarının çoğunun kripto paraya çevrilerek yurt dışındaki borsalara aktarıldığı da belirlendi. Ayrıca şüphelilerin yakınları adına altın şirketi kurdukları da belirlendi. Faaliyeti olmayan bu şirket üzerinden fiziki altın da satın alındı. 572 kişinin müşteki olduğu iddianamenin gönderildiği mahkemece kabul edilmesinin ardından başlayacak.

NE OLDU?

Arnavutluk’ta aranırken kırmızı bültenle yakalanan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında 31 Mart 2022’de hazırlanan iddianamede. “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, “Bilgi sistemlerini, bankaları veya kredi kuruluşlarını araç olarak kullanarak dolandırıcılık yapmak”Ve “Tüccarlar veya şirket yöneticileri ve kooperatif yöneticileri tarafından dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan varlıkların aklanması”Her bir suç için 12 bin 164 yıldan 40 bin 562 yıla kadar hapis cezası istendi.

7 Eylül 2023 tarihinde yapılan karar duruşmasında sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer, “nitelikli dolandırıcılık”, “örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak”Ve “Mülk değerlerinin aklanması”İşlediği suçlardan dolayı toplam 11 bin 190 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu