Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı Litvanya’da kutlandı

Litvanya’nın Vilnius Büyükelçiliği tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Resepsiyona, Vilnius’ta bulunan Litvanya’nın ilk Cumhurbaşkanı Vytautas Landsbergis, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Marius Skuodis, Dışişleri Bakan Yardımcısı Egidijus Meilunas, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Renius Pleskys ve Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakan Yardımcısı Hasan Hasanlı katıldı. ikili ziyaret için

İstiklal Marşı’nın okunduğu resepsiyona, Türkiye-Litvanya Dostluk Grubu Başkanı ve üyeleri, çok sayıda milletvekili, aralarında bakan yardımcıları, büyükelçiler, akademisyenler, sanatçılar ve iş dünyası temsilcilerinin de bulunduğu üst düzey siyasetçiler ve bürokratlar ile Türk ve Tatar toplumundan temsilciler katıldı. Litvanya milli marşı çalındı. Okumanın ardından konuklara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı video mesajı gösterildi.

Türkiye’nin Vilnius Büyükelçisi Barış Tantekin konuşmasında Türkiye ile Litvanya arasındaki tarihi ve temel bağlara değinerek, NATO Zirvesi’ne ev sahipliği yapan dost ve müttefik Litvanya’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Temmuzda.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehitleri ve gazileri anan Tantekin, Türkiye’nin bölgesinde ve ötesinde daha adil bir dünya için büyük çaba sarf ettiğini, huzurlu, güvenli ve müreffeh bir geleceğin birlikte inşa edilebileceğini kaydetti.

Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Meliunas, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutlayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin her yönüyle daha da güçlendirilmesi ve ileriye götürülmesinin önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine yaptığı katkılardan övgüyle söz etti. bir NATO müttefiki ve bu bağlamda oynadığı kilit rol. Memnuniyetlerini dile getirdiler.

Resepsiyonda, Tatar Kültür Derneği işbirliğiyle Litvanyalı sanatçılar tarafından Türkçe ve Litvanya eserlerinden oluşan kısa bir müzik konseri gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu