Haber

Türkiye, Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na üye oldu

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na (Global Partnership on AI – GPAI) üye olduğunu açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’nin Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na üye olduğunu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde açıkladı. Bakan Varank, “Bugün itibarıyla yapay zeka çalışmalarında önemli bir referans noktası olan Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’nın üyesi olduk” dedi.

Türkiye’nin GPAI’ya üyelik başvurusu, 22 Kasım 2022’de Tokyo’da düzenlenen GPAI Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda görüşülerek onaylandı. GPAI, yapay zekayla ilgili öncelikli araştırmaları ve uygulamalı faaliyetleri destekleyerek yapay zeka çalışmalarında teori ve uygulama arasındaki boşluğu kapatmayı hedefliyor.Sekretaryasını, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu OECD’nin yaptığı GPAI; kamu, özel sektör, akademi ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getiriyor. Çok disiplinli araştırmaların geliştirilmesinde ve yapay zeka uygulamalarındaki odak noktalarının belirlenmesinde yönlendirici mekanizma olan GPAI’da Türkiye ile birlikte 29 ülke üye olarak yer alıyor.Türkiye, GPAI üyeliği ile yapay zekanın sorumlu bir halde geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik sürdürülen memleketler arası iş birliğine katma kıymet sağlayacak. Emniyetli yapay zeka, data idaresi, mesleklerin geleceği, yenilik ve ticarileştirme alanlarında gerçekleştirilen çalışmaların paydaşı olarak yer alacak. GPAI çalışmaları da Türkiye’nin ulusal yapay zeka stratejisinde belirlenen amaçlara ulaşmak için gerçekleştirdiği faaliyetlere katkı verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu