Ekonomi

UBS analizine göre faiz oranlarında düşüş potansiyeli

Olumlu ekonomik göstergelerin ve yatırımcı güveninin düşük olduğu bir haftanın ardından, 10 yıllık ABD devlet tahvillerinin faiz oranı Kasım ayından bu yana en yüksek noktasına tırmandı.

Bu gelişmeleri yorumlayan UBS analistleri, önümüzdeki hafta açıklanacak olan ABD Kişisel Tüketim Harcamaları ve istihdam raporları öncesinde yatırımcı güveninin zayıf kalacağını öngörmelerine rağmen, faiz oranlarının düşme olasılığının daha yüksek olduğu görüşünü dile getirdi.

UBS, Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksinin merkezi ölçümünün yılın ilk üç ayında mevsimsel değişikliklere göre ayarlandıktan sonra yıllık bazda %3,7 artarak %3,5’lik tahmini aştığını kaydetti.

Sonuç olarak, son rapora göre, Mart ayı için Kişisel Tüketim Harcamaları fiyatlarının merkezi ölçüsündeki artış, geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık %2,8 oldu. Bu rakam UBS’in %2,7’lik ilk tahmininden farklıdır.

Ayrıca, Ekim ayında %2,50 seviyesindeyken ABD’nin enflasyona göre düzeltilmiş getirilerine yatırım yapma şansını değerlendirmeyen yatırımcılar arasında önceki dört ay boyunca piyasada önemli bir hayal kırıklığı yaşandığına dikkat çektiler. Bu nedenle, “10 yıllık enflasyona göre düzeltilmiş getirilerin %2,40’ın üzerine çıkmasının zor olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandılar.

UBS analistleri, “Bu, herhangi bir önemli dalgalanmanın büyük ölçüde Ekim ayından bu yana en düşük değerlerine yakın olan beklenen enflasyon oranlarındaki değişikliklere bağlı olacağı anlamına geliyor” dedi.

“ABD Hazine Bakanlığı’nın 1 Mayıs’ta 20 yıllık tahvilleri destekleyecek yeni bir tahvil geri alım girişimi başlatacağını tahmin ediyoruz, ancak bunun piyasayı önemli ölçüde değiştireceğini öngörmüyoruz” diye devam ettiler.

UBS, ABD Hazine Bakanlığı’nın Mayıs ayından itibaren tahvil ihalelerinin boyutlarının artmayacağını açıklayarak tahvil fiyatlarındaki düşüşü durdurabildiği bir önceki Kasım ayındaki açıklamayı hatırlattı. Ancak bu kez benzer bir taktik düşünülmüyor.

Öngörülen geri alım girişimi, daha az likit olan eski seri tahvillerin geri alımını finanse etmek için daha güncel seri tahvillerin ihraç edilmesini içerecektir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

UBS, “Merkez bankaları tarafından yapılan alımların aksine, bu süreç piyasadan süreyi kaldırmıyor” açıklamasını yaptı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu